niedziela, 23 sierpnia 2015

Aromatyczny przecier pomidorowy

Ten przepis wykorzystuję od ładnych parę lat. Jest trochę kłopotliwy w przygotowaniu - dodatek cebuli - ale i tak go robię, bo smak i zapach jest rewelacyjny. Pasuje przede wszystkim jako baza do sosów, ale zupy też wychodzą z niego rewelacyjne. To obowiązkowa pozycja do zrobienia! Zimą, kiedy termometr zewnętrzny pokaże minus ileś tam, z radością taki słoiczek z przecierem otworzycie i będziecie wspominali jak strasznie było wam gorąco robiąc go :-)

składniki :

pomidory polne - 5 kg
cebula - 6 sztuk
czosnek - 10 ząbków
liść laurowy - 10 sztuk
olej rzepakowy - 1 szklanka
ziarna pieprzu - 10 sztuk
sól, pieprz czarny mielony, suszony tymianek - do smaku



Czosnek i cebulę obrać i posiekać. Pomidory umyć i przekroić na ćwiartki. Włożyć pomidory, cebulę i połowę posiekanego czosnku do dużego garnka. Dodać liście laurowe, ziarna pieprzu oraz 5 szklanek wody. Gotować przez 40 minut mieszając od czasu do czasu. Całość przetrzeć przez sito. Do powstałego przecieru wlać olej, dołożyć czosnek, sól, pieprz mielony i tymianek. Gotować, aż przecier zgęstnieje ( ja nie gotuję go długo). Gorący przełożyć do wyparzonych słoików. Pasteryzować przez 20 minut.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Roladki z indyka w sosie musztardowym

Mięso z indyka jest bardzo polecane przez wszystkich dietetycznych guru, ja polecam je trochę z innego powodu - jest szybkie i łatwe w obróbce. Przygotowanie takich roladek to kwestia zaledwie 30 minut.
Sos musztardowy bardzo podkręca smak, chociaż przyznam się, że jako dziecko nie znosiłam zarówno sosu musztardowego jak i chrzanowego. Nie wiem czy po prostu dorosłam, czy tamte sosy były zrobione na marnej jakości produktach, albo może kucharka (czyli moja mama) była zbyt... słaba :-)


składniki :

pierś z indyka - 2 plastry na osobę
marchew - 1/2 sztuki na osobę
musztarda - 1/2 słoiczka
śmietanka kremówka - 4 łyżki
sól, pieprz
bulion - niekoniecznie
olej



Marchew obrać, umyć i pokroić w słupki. W garnku zagotować wodę i wrzucić marchew na 5 minut. Plastry mięsa rozbić delikatnie tłuczkiem, oprószyć solą i pieprzem z dwóch stron a następnie posmarować z jednej strony musztardą i położyć marchew. Związać lub spiąć wykałaczkami w zgrabną roladkę. Podsmażyć mięso ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju. Przełożyć roladki do głębszego rondla, podlać wodą i poddusić (można podlać delikatnym bulionem). Kiedy mięso będzie miękkie dodać do wywaru musztardę, a następnie wlać śmietankę. Doprawić sos do smaku. Przełożyć roladki z sosem na talerz i podawać (pamiętać o wyjęciu wykałaczek lub odwiązaniu sznurka).

środa, 12 sierpnia 2015

Wiśnie w cieście (clafoutis)

Ostatnio kupiliśmy na rynku sporo wiśni. Prawie wszystkie poszły na wino (już nam bulgocze!), ale część została i trzeba było je zjeść. Trochę zjedliśmy na surowo, a trochę wykorzystałam do tego francuskiego deseru. Miałam na niego sporą ochotę, bo z wyglądu przypomina ciasto, a ciastem nie jest. To coś w rodzaju grubego naleśnika. Mojemu mężowi bardzo posmakował, bo deser ten jest mało słodki i dzięki wiśniom trochę cierpki. Nie przypomina niczego co dotychczas jadłam i piekłam...dlatego warto samemu upiec, spróbować i ocenić czy jesteśmy za czy raczej przeciw.
Według mnie eksperyment się powiódł - mąż poprosił o dokładkę :-))

składniki :

wiśnie - 500 g
jaja - 3 sztuki
mąka pszenna - 100 g
cukier - 100 g
mleko - 175 ml
śmietanka kremówka - 4 łyżki
aromat migdałowy - 1 łyżeczka
sól - szczypta
masło/margaryna - 1 łyżeczka





Wiśnie umyć i wydrylować. Cukier z jajkami zmiksować na gładką masę. Do masy wsypać mąkę i szczyptę soli. Nadal miksować, wlewając partiami mleko i śmietankę. Dodać aromat migdałowy. Zmiksować na gładkie, błyszczące ciasto (ciasto będzie rzadkie - ja nie wiedząc o tym dosypałam jeszcze łyżkę mąki, ale pewnie zupełnie niepotrzebnie). Formę do tarty wysmarować masłem i wysypać wiśnie a następnie zalać je ciastem. Piec 45 minut w nagrzanym do 180 oC piekarniku.  Po tym czasie sprawdzić patyczkiem czy jest dobrze upieczone. Pozostawić na 5 minut. Podawać gorące.

Można ciasto posypać cukrem pudrem. Można jeść na ciepło lub po wystygnięciu (mi smakowało na ciepło).

Wykorzystałam przepis z miesięcznika Kuchnia nr 7/2008

wtorek, 11 sierpnia 2015

Owsianka bez gotowania (moja ulubiona)

Szczerze przyznaję, że nie pamiętam, aż tak długotrwałych upałów, tym bardziej w sierpniu...Taka pogoda strasznie daje wszystkim we znaki, nawet mój pies jest systematycznie polewany chłodnym prysznicem :-) O jedzeniu się prawie nie myśli, no może z wyjątkiem lodów i zimnego piwa...ale jeść coś trzeba. Dlatego proponuję rewelacyjną - jak na mój gust (gust mojej córki i męża jest zupełnie inny i oni tego nie jedzą) - owsiankę na zimno. W taką pogodę nie tylko nas miło schłodzi, ale dostarczy ogromnej ilości zdrowych składników i na długo zaspokoi apetyt.

Uwaga : żeby zjeść owsiankę rano, należy zalać płatki dzień wcześniej (wieczorem) i odstawić na noc do lodówki.

(na jedną porcję)
składniki :

płatki owsiane górskie - 4 łyżki
mleko - 4 łyżki
jogurt naturalny/grecki - 1/2 kubeczka
miód/syrop klonowy - 1 łyżka
sok z cytryny - 1 łyżeczka
owoce (sezonowe) - 1 garść
orzechy - parę sztuk
bakalie - 1-2 łyżeczki
w sezonie zimowym - jabłko (starte) - 1 sztuka



Przed pójściem spać, odmierzamy potrzebną ilość płatków do miseczki i zalewamy mlekiem. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na noc do lodówki. Płatki w tym czasie zmiękną. Rankiem myjemy owoce, obieramy (jeśli zachodzi taka potrzeba), kroimy na cząstki i dodajemy do płatków. Polewamy całość miodem/syropem klonowym, wyciskamy cytrynę, wrzucamy orzechy oraz bakalie i dodajemy jogurt.
Śniadanie gotowe!
Smacznego :-)

niedziela, 9 sierpnia 2015

Omlet na kromkach chleba

Czasem zostaje nam trochę chleba z dnia wczorajszego, ale nie za bardzo mamy ochotę jeść z nim kanapki a wyrzucać szkoda (przyznać się muszę, że niestety czasem mi się to zdarza). W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest właśnie ten omlet. Przypomina trochę ulubioną przegryzkę z lat dziecięcych - podsmażony chlebek z patelni (kto tego nie lubił?!) ale w wersji wypasionej.
Ten przepis przyda się także, kiedy kompletnie nie wiemy co ugotować na obiad, kiedy nie mamy zbyt dużo czasu albo kiedy...lodówka świeci pustkami
 :-)
Polecam!

na 1 omlet
składniki : 

jaja - 2 - 3 sztuki
chleb - 3 - 4 kromki
natka pietruszki, szczypiorek - 1 duża łyżka
mleko - 1 łyżka
sól, pieprz
olej



Na patelnię wlewamy olej i kładziemy pokrojony chleb ( jak na zdjęciu). Podsmażamy go z obydwu stron. W miseczce mieszamy jajka z mlekiem, posiekanymi ziołami i przyprawami. Wlewamy masę jajeczną na chleb. W trakcie smażenia podważamy delikatnie brzegi omletu, żeby masa jajeczna równomiernie się ścieła. Za pomocą dużego talerza, odwracamy omlet na druga stronę (talerzem przykrywamy patelnię, szybko odwracamy tak by omlet znalazł się na talerzu, a następnie delikatnie zsuwamy go znów na patelnię). Smażymy parę chwil i od razu podajemy.

piątek, 7 sierpnia 2015

Kurczak z ciecierzycą na indyjską nutę

Po opublikowaniu na blogu zupy wiśniowej, mój kolega z pracy stwierdził, cyt." nie znam faceta co lubi kompot z wiśniami" . Widocznie zupy owocowe z powodu swojej słodkości lubią tylko kobiety, a faceci wolą coś bardziej wytrawnego, więc specjalnie dla dla nich zamieszczam ten przepis...Moja druga połówka była potrawą zachwycona, więc domniemam, że wszystkim przypadnie do gustu, pod warunkiem, że lubicie orientalne smaki :-)

składniki :

filet z piersi kurczaka - 1 duży
ciecierzyca w puszce - 1 opakowanie
pomidory suszone - 1/2 słoiczka
cebula - 1 sztuka
czosnek - 4 ząbki
przecier pomidorowy/passata - 1 słoiczek 500 g
garam masala - 2 łyżeczki
mielona czerwona słodka papryka - 1 łyżeczka
curry - 4 łyżeczki
sól, pieprz
olej




Filet z kurczaka umyć i pokroić w kostkę. Włożyć do miseczki, posolić oprószyć jedną łyżeczką mielonej słodkiej papryki oraz dwoma łyżeczkami curry. Dokładnie wymieszać i pozostawić w chłodnym miejscu na 30 minut. Cebulę i czosnek obrać i posiekać. Pomidory odsączyć i pokroić w kostkę. W wysokim szerokim rondlu rozgrzać olej (można użyć oleju z pomidorów) i podsmażyć na nim cebulę z czosnkiem. Dodać kurczaka wraz z garam masala i pozostałą ilością curry. Kiedy kurczak będzie ładnie podsmażony wlać passatę. Dusić około 15 minut. Następnie dodać suszone pomidory i opłukaną i odsączoną ciecierzycę. Poddusić potrawę jeszcze chwilę. doprawić solą i pieprzem i podawać z kuskusem.

niedziela, 2 sierpnia 2015

Zupa wiśniowa

Moje dziecko wyjechało na wakacje, więc mogę kulinarnie poszaleć (czytaj: robić potrawy, które lubię tylko ja i mój Piotrek). Nie muszę słuchać marudzeń, że ona nie zje tego czy tamtego :-) Na pierwszy ogień poszła więc zupa owocowa - wiśniowa. Nagotowałam jej tyle, że jedliśmy przez dwa dni, ale przecież następną zjemy za rok ;-)) Kocham tą zupę nie tylko za wspaniały smak, ale także dlatego, że przypomina mi beztroskie dzieciństwo spędzane co roku u dziadków na działce.


składniki :

wiśnie - 500 g
cukier - 1/2 szklanki
mąka ziemniaczana - 1 łyżka



 


Wiśnie umyć i wydrylować. Przełożyć do garnka i zalać 3 szklankami wrzątku. Gotować około pięciu minut, a następnie zmiksować. Do zupy dodać cukier oraz mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w niewielkiej ilości zimnej wody (zupa lekko zgęstnieje). Zagotować. Podawać na ciepło lub zimno z makaronem.